Wilno posiada wiele pięknych, starych cmentarzy. W tej serii chciałem przedstawić trzy – Cmentarz Antokolski – Słoneczny (Saulės kapinės, cmentarz parafii św. Piotra i Pawła), Cmentarz Bernardyński na Zarzeczu i najbardziej znany – na Rossie.
Cmentarz parafii kościoła św. Piotra i Pawła – według Wikipedii – jest trzecim wileńskim zachowanym do naszych czasów cmentarzem katolickim i taką ma też rangę wśród pomników kultury narodowej. Znajdują się na nim zabytkowe kaplice grobowe Zawiszów, Ogińskich, Sidorowiczów i Meysztowiczów. Cmentarz ten nie jest objęty ochroną jako zespół i nadal jest intensywnie użytkowany ze szkodą dla zabytkowej substancji.
Został założony w pierwszej połowie XIX wieku, główne wejście znajduje się na rogu ulicy Paca (M. K. Paco) i Słonecznej (Saulės). Jest bardzo rozległy (ok. 4 hektarów) i położony na nierównym terenie, z najwyższych punktów można dostrzec panoramę Wilna z kościołem św. Piotra i Pawła.
Cmentarz jest w dużym stopniu zaniedbany, główny grobowiec nie posiada już dachu. widać duży kontrast między starymi, polskimi zarośniętymi a nowymi, często już litewskimi grobami. Obecna nazwa – Słoneczny – jest w użyciu dopiero od 1945 roku i pochodzi od nazwy przebiegającej obok ulicy.
Znane osoby, które pochowano na tym cmentarzu to, między innymi:
- Józef Zawadzki zm. 1838 – założyciel drukarni w Wilnie (z jego drukarni wyszły m.in. pierwsze tomy poezji Adama Mickiewicza, miał filię w Warszawie, a jego firma działała do 1939 roku)
- Kazimierz Karaffa – Korbut zm. 1935 – profesor Uniwersytetu Wileńskiego
- Danielius Alseika zm. 1936 – lekarz, w 1918 roku utworzył pierwszy miejski szpital w Wilnie, od 1927 roku w Warszawie wydawał czasopismo „Natio” w czterech językach. Według Universal Lithuanian Encyclopedia wielokrotnie karany i więziony podczas „polskiej okupacji Wilna”.
- Jan Ptaszycki zm. 1912 – doktor matematyki, profesor Uniwersytetu Petersburskiego.
Fotografie wykonane we wrześniu 2014 roku. Polecam kliknąć na pierwszej i oglądać je w większym rozmiarze.
Opis powstał na podstawie własnej wiedzy i stron:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarze_na_Antokolu http://lt.wikipedia.org/wiki/Saulės_kapinės http://kvr.kpd.lt/heritage/Pages/KVRDetail.aspx?MC=30392 http://www.radzima.org/pl/vilynya/5764.html